Пиротехниканы пайдалану ережесі / Правила пользования пиротехникой

Пиротехниканы пайдалану ережесі

Жаңа жыл-ең көңілді және көптен күткен мереке. Бірақ мереке бүлінбеуі үшін өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау қажет.

Шыршаны бөлмеде еркін жүруге және одан әрі тұруға кедергі келтірмейтіндей етіп орнату керек. Шыршаны тез тұтанатын ойыншықтармен және жанып тұрған шамдармен безендіруге болмайды.

Шыршаға электр гирляндасын ілер алдында оны міндетті түрде қосып, тексеру керек. Егер сіз күйдірілген оқшаулаудың иісін сезсеңіз немесе сымдардың қатты қызып немесе балқып жатқанын байқасаңыз, мұндай гирлянданы қолдануға болмайды.

Қайғылы оқиғаның алдын алу үшін бенгал оттарын, фейерверктерді, петардтерді пайдалану ережелерін қатаң сақтау қажет.

Пиротехникалық ойыншықтарды пәтерлерде, балкондарда, төмен Қалқа мен ағаштардың түбінде қолдануға болмайды. Олар жай ғана жану емес, ұшқындарды түрлі жаққа лақтырады. Бұл өрт тудыруы мүмкін.

Мұндай бұйымдарды қалтада киіп жүру, ракеталар мен петардаларды адамдарға бағыттау, от шашылған фейерверктерге он бес метрден жақындап келу, петардаларды аяқтың астына лақтыру, білтелерді жағып, оны бетке ұстай отырып, қатты жел кезінде пиротехниканы пайдалану өте қауіпті.

Есіңізде болсын! Көтерме сауда базарларында пиротехниканы сатып алуға болмайды. Корпусы зақымдалған пиротехникалық ойыншықтарды қолдануға болмайды. Мұндай заттарды қалтада киіп жүру өте қауіпті. Кейбір пиротехникалық бұйымдардағы жарылғыш зат 37 градус температурада өздігінен тұтанады, сондықтан петарда қалтаңызда тікелей жарылуы мүмкін.

Есіңізде болсын! Пиротехниканы тек ересектердің қатысуымен және олардың рұқсатымен іске қосуға болады.

Қайғылы оқиғаны болдырмау үшін пиротехниканы пайдалану ережелерін қатаң сақтау керек.

Пиротехниканы үйлер мен пәтерлерде, балкондарда, төмен Қалқа мен ағаштардың түбінде қолдануға болмайды. Пиротехникалық ойыншықтар жай ғана жану емес, ұшқынды әр жаққа лақтырады. Бұл өрт тудыруы мүмкін.

Зымырандар мен петарды адамдарға бағыттауға болмайды.

15 метрден жақын жерде от шашылған фейерверктерге жақындауға болмайды.

Петарды адамдар мен жануарларға аяққа лақтыруға болмайды.

Болмайды поджигать фитиль, ұстап оның жанында адамдар.

Пиротехниканы қатты желде қолдануға болмайды.

Бақытсыздықтан аулақ болу үшін осы ережелерге жауапкершілікпен және байсалды қарау керек.

Правила пользования пиротехникой

Новый год — самый весёлый и долгожданный праздник. Но чтобы праздник не был испор­чен, необходимо соблюдать правила пожарной безопасно­сти.

Ёлку нужно установить так, чтобы она не мешала свободно ходить по комнате и стояла дальше .от батарей отопления. Нельзя украшать ёлку легковоспламеняющимися игрушка­ми и горящими свечками.

Перед тем как повесить на ёлку электрическую гирлян­ду, её нужно обязательно включить и проверить. Если вы почувствовали запах жжёной изоляции либо обнаружили, что провода сильно нагреваются или плавятся, пользовать­ся такой гирляндой нельзя.

Чтобы предотвратить несчастный случай, необходимо строго соблюдать правила пользования бенгальскими огнями, фейерверками, петардами.

Нельзя использовать пиротехнические игрушки в кварти­рах, на балконах, под низкими навесами и кронами деревь­ев. Они не просто горят, а ещё и разбрасывают искры в разные стороны. Это может вызвать пожар.

Крайне опасно носить такие изделия в карманах, направ­лять ракеты и петарды на людей, подходить ближе чем на пятнадцать метров к зажжённым фейерверкам, бросать петарды под ноги, поджигать фитиль, держа его возле лица, использовать пиротехнику при сильном ветре.

Помните! Не стоит приобретать пиротехнику на оптовых рын­ках. Не­льзя использовать пиротехнические игрушки с повреж­дённым корпусом или фитилём. Крайне опасно носить такие вещи в карманах. Взрывчатое вещество в неко­торых пиротехнических изделиях самовоспламеняет­ся уже при температуре 37 градусов, поэтому петарда может взорваться прямо у вас в кармане.

Помните! Запускать пиротехнику можно только в присутствии взрослых и с их разрешения.

Чтобы предотвратить несчастный случай, надо стро­го соблюдать правила пользования пиротехникой.

Нельзя использовать пиротехнику в домах и квар­тирах, на балконах, под низкими навесами и кронами деревьев. Пиротехнические игрушки не просто горят, а ещё и разбрасывают искры в разные стороны. Это может вызвать пожар.

Нельзя направлять ракеты и петарды на людей.

Нельзя подходить ближе, чем на 15 метров, к за­жжённым фейерверкам.

Нельзя бросать петарды под ноги людям и живот­ным.

Нельзя поджигать фитиль, держа его возле лица.

Нельзя использовать пиротехнику при сильном ветре.

Чтобы избежать несчастья, надо относиться к этим правилам ответственно и серьёзно.